Zwiedzanie

Osoby indywidualne mogą zobaczyć wnętrze świątyni 30 min. przed każdym nabożeństwem.

Grupy zorganizowane mogą umówić się na zwiedzanie obiektu, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i warunków w kancelarii parafialnej. Opłata za zwiedzanie wynosi 200 zł. od grupy (grupa to max. 30 osób).

Uwaga: Osoby w nieodpowiednim stroju (krótkie spodenki, szorty, koszulki na ramiączkach, itd.) nie są wpuszczane do świątyni.

 

Dyżur telefoniczny w kancelarii parafialnej jest pełniony:

Wtorek od godz. 9.00, do godz. 10.30.
Czwartek od godz. 15.30, do godz. 17.00.
Piątek od godz. 8.30, do godz. 9.30.

Jeśli nie odbieramy telefonu, to trwa nabożeństwo lub inna posługa.

Kancelaria parafialna czynna:

Wtorek od godz. 9.30, do godz.12.00.

Czwartek od godz. 15.30, do 18.00.

Przed wizytą w kancelarii, proszę zadzwonić  i umówić się na spotkanie. Tel. do kancelarii: 600 216 059 

Na terenie obiektu znajduje się mini ścieżka edukacyjna "Prawosławne dziedzictwo".

Zachęcamy do wirtualnego spaceru po cerkwi, spacer dostępny pod tym adresem.

Cerkiew sosnowiecka jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków . Powstała w roku 1889, nosi wezwanie Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - rzymskich męczennic z czasów cesarza Hadriana. Świątynia zbudowana jest z czerwonej cegły i betonu. Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica, umieszczona nad sklepieniem. Dębowy ikonostas, czyli ścianę z ikonami, która oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych, wykonał moskiewski mistrz Lebiediew, a fundatorami tego dzieła byli bracia Schönowie. Centralna część ikonostasu zawiera ikony Chrystusa, św. Włodzimierza oraz św. Zofii z córkami. Ciekawostką jest ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, podarowana przez kolejarzy z Częstochowy, jak również piękna ikona przedstawiająca patronki cerkwi ufundowana przez Włodzimierza Diebila. Parafia prawosławna powstała w roku następnym, 1890. Urokliwy wystrój wnętrza nie ulega zasadniczym zmianom od ponad wieku.

Umiejscowienie tej świątyni jest nietypowe – nie została zbudowana w prestiżowym miejscu, co więcej umieszczono ją za dworcem kolejowym, poza strukturą ówczesnego centrum miasta – być może dzięki temu jako jedyna z trzech sosnowieckich cerkwi ostała się do dnia dzisiejszego..​.