Odszedł do wieczności ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski

Parafia Prawosławna w Sosnowcu zawiadamia, iż 23 grudnia br., w godzinach wieczornych zmarł ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, wieloletni proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu i były dziekan okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko-Poznańskiej.
Ksiądz mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski urodził się 30 maja 1946 roku w Ploskach w rodzinie ks. Antoniego i matuszki Walentyny Dziewiatowskich. W 1973 roku ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie broniąc tytuł magistra. 16 lipca 1978 roku z rąk Jego Ekscelencji arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego Jerzego otrzymał święcenia diakońskie. 10 grudnia 1978 roku ponownie z rąk Jego Ekscelencji arcybiskupa Jerzego otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą i jedyną parafią ks. Sergiusza był Sosnowiec. Funkcję tę pełnił do 2018 roku, kiedy przeszedł w stan spoczynku i mianowany został rezydentem sosnowieckiej parafii. Od 1980 roku był zastępcą dziekana krakowskiego, zaś od 2004 roku został mianowany dziekanem okręgu krakowskiego Diecezji Łódzko – Poznańskiej. W 1994 roku został przyjęty w struktury Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, gdzie w latach 1995-2004 pełnił obowiązki dziekana wojskowego okręgu pomorskiego. Za wierną służbę Cerkwi został nagrodzony m.in. mitrą oraz Orderem św. Marii Magdaleny.
Wieczna o Tobie pamięć ks. Sergiuszu!
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. mitrata płk. Sergiusza Dziewiatowskiego odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:
26 grudnia (niedziela)
18.00 – przewiezienie ciała zmarłego do sosnowieckiej cerkwi, Panichida, czytanie przez kapłanów Św. Ewangelii.
27 grudnia (poniedziałek)
9.45 – powitanie Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego
10.00 – Św. Liturgia, obrzęd Pogrzebu.
13.00 – przewiezienie ciała zmarłego na cmentarz prawosławny w Sosnowcu i złożenie do grobu.
Zgłoszenia oficjalnych delegacji i wszelkie zapytania prosimy kierować do Dziekana Krakowskiego – ks. prot. Jarosława Antosiuka, tel. 504-244-284, e-mail: krakowcerkiew@gmail.com
Dodatkowo wierni Parafii Prawosławnej w Sosnowcu będą się modlić za swojego wieloletniego proboszcza na nabożeństwie żałobnym – Panichidzie w dniu 25 i 26 grudnia (Panichidy odbędą się bezpośrednio po Boskiej Liturgii).
Proboszcz – ks. Mikołaj Dziewiatowski

Comments are closed.